Share on facebook

PASTERYZATOR TUNELOWY

Z dumą przedstawiamy Państwu nasz najnowszy produkt, który już na stałe wszedł do oferty działu zbiorników. Jest to pasteryzator tunelowy o wydajności od jednego tysiąca do 15 tysięcy butelek na godzinę.

PRZEZNACZENIE

Pasteryzator to urządzenie szeroko stosowane w przetwórstwie do pasteryzacji i chłodzenia piwa, napojów oraz przetworów owocowo-warzywnych w zamkniętych opakowaniach np. słojach, puszkach, butelkach.

CHARAKTERYSTYKA URZĄDZENIA

Pasteryzator tunelowy naszej produkcji charakteryzuje się:

  1. Ośmioma strefami grzewczymi z odzyskiem ciepła
  2. Wydajnością od jednego tysiąca do 15 tysięcy butelek na godzinę
  3. Płynną regulacją temperaturową każdej z komór
  4. Płynną regulacją taśmy wejściowej, głównej oraz wyjściowej w zakresie od 1 do 60 Herzów
  5. Pełną automatyką sterowania procesem pasteryzacji
  6. Możliwością zapisania 10 programów pasteryzacji dla odmiennych rodzajów opakowań lub produktów (butelka, puszka, PET)
  7. Zastosowaniem podzespołów producentów wiodących marek na rynku (Burkert, IFM, Lowara, Motovario, GESTRA)

BUDOWA

Pasteryzator zbudowany jest ze stali kwasoodpornej w formie tunelu podzielonego na 8 stref temperaturowych z wejściem opakowań z jednej strony i wyjściem spasteryzowanych opakowań z drugiej strony.

​Pełnostożkowe dysze natryskowe zapewniają równomierne zraszanie produktu wodą o zadanej temperaturze. Dysze są wykonane z tworzywa sztucznego i są odporne na zapychanie.

urządzenie do pasteryzacji

Woda natryskowa podgrzewana jest za pomocą układu grzewczego zbudowanego z:

  • Wymiennika płytowego
  • Zaworu regulacyjnego
  • Odwadniacza pływakowego

Układ zabezpieczony jest przed skokami ciśnienia pary oraz próżnią.

urządzenie do pasteryzacji

Pompy pobierają wodę z czepni komór. Dzięki zastosowaniu wkładów filtrujących woda natryskowa jest pozbawiona zanieczyszczeń stałych (stłuczki szklanej). Każda strefa posiada czujnik min/max. Urządzenie automatycznie utrzymuje odpowiedni poziom wody w każdej strefie.

Nawierzchnia taśmy ma kształt żeber i doskonale nadaje się do przenoszenia produktów przy użyciu płyt palcowych. Wzmocnione centralnie żebra umożliwiają przenoszenie butelek szklanych w poprzek taśmy bez ich przewracania lub uszkodzenia samej taśmy.

urządzenie do pasteryzacji

Każdą sekcję natryskową wyposażyliśmy w termo manometry zegarowe. Umożliwia to kontrolę ciśnienia i temperatury pasteryzacji oraz porównanie parametrów zadanych przez program do rzeczywistych.

tunnel pasteurizer

Zarówno gabaryty urządzenia, jak i wydajność i czas pasteryzacji  mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów.

ZAPRASZAMY DO GALERII