Share on facebook

INSTALACJA TRYSKACZOWA

Nie samymi zbiornikami Hydro-Instal żyje 🙂 Tym razem nasz dział instalacji sanitarnych i wentylacyjnych może pochwalić się zakończoną realizacją. Było to wykonanie instalacji tryskaczowej.

Instalacje przeciwpożarowe tryskaczowe, to ważny element wyposażenia współczesnych obiektów. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, przestrzeni magazynowych, czy budynków bankowości.

Dzięki takim instalacjom możliwe jest szybkie wykrycie pożaru i ograniczenie go w sposób jak najbardziej skuteczny. Instalacja tryskaczowa będąc pod stałym ciśnieniem uruchamia się automatycznie w momencie powstania pożaru. Elementem detekcji jest tryskacz wyposażony w ampułkę, która pękając pod wpływem ciepła rozpoczyna proces gaszenia wodą. Po początkowym niewielkim spadku ciśnienia dochodzi do automatycznego uruchomienia pomp tryskaczowych, które nieprzerwanie zaopatrują instalację w wodę gaśniczą.  Atutem takiego rozwiązania bez wątpienia jest gaszenie tylko w obszarze wystąpienia pożaru.

Taka właśnie instalacja tryskaczowa została wykonana dla PKO BP SA. Polegała ona na modernizacji pompowni tryskaczowej w budynku Centrali Banku w Warszawie.

W ramach projektu zostały wymienione pompy pożarowe instalacji tryskaczowej o wydajności 102m3/h i wysokości podnoszenia 123 m z silnikiem o mocy 90kW. Pompy odpowiadają za zasilanie instalacji tryskaczowej całego budynku. Do zasilania tychże pomp zastosowaliśmy kable ognioodporne. Dodatkowo, wykonaliśmy następujące prace:

– wymiana monitorowanych przepustnic rowkowanych Vds DN 100 w ilości 4szt.,

– wymiana rowkowanych zaworów zwrotnych DN 100 w ilości 4szt.,

– montaż zasuw klinowych kołnierzowych OS&Y DN150 w ilości 2szt.,

– wymiana przepływomierza,

– wymiana zasuwy kołnierzowej Vds DN100 – 1szt.,

– wymiana rurociągów zasilających instalacje (wszystko w systemie rowkowanym),

– wymiana szaf sterowniczych i okablowania pomp,

– wymiana rurociągu ssawnego DN 200 od zbiornika do pomp,

– remont pomieszczenia.

 

Źródłem wody dla zasilania instalacji jest jeden wolnostojący, naziemny zbiornik zapasu wody o pojemności 145m3. Zbiornik został posadowiony na poziomie -4 budynku.

Dużym utrudnieniem podczas realizacji projektu był fakt, że prace prowadziliśmy w budynku, który na co dzień jest użytkowany. Ale i z tym sobie poradziliśmy. Część robót, które były najbardziej uciążliwe dla pracujących w budynku osób wykonaliśmy w porze nocnej. 

Poniżej kilka zdjęć z realizacji: